Repasovanie: Kľúčová stratégia “zeleného” hospodárstva
Obehové hospodárstvo, resp. cirkulárna ekonomika je čoraz viac skloňovaným pojmom doma aj v zahraničí. Ide o nový trend – ekonomický model budúcnosti, ktorý sa zameriava na opätovné využívanie a recyklovanie vecí. Prečo sú repasované technológie – počítače, notebooky či smartfóny tak dôležitou stratégiou pri naštartovaní tohto modelu?
Menej elektronického odpadu
V dnešnom modernom svete chce každý vlastniť tie najlepšie a najvýkonnejšie digitálne zariadenia. Bežný spotrebiteľ vymení drobnú elektroniku, ako napríklad smartfón či notebook v priemere každé 2 – 3 roky. V dôsledku tohto faktu a nepretržitej výroby nových modelov vznikajú na skládkach tony nekontrolovateľného elektronického odpadu. Vhodnou alternatívou je kúpa repasovaného počítača alebo iných zariadení, ktorá brzdí nekonečný technologický cyklus a aktívne pôsobí na zníženie množstva e-odpadu.
Úspora energie
Obrovský dopyt po elektronike je hnacou silou všetkých výrobcov. Obrovské množstvo energie, ktorá je potrebná na bežný chod výrobného priemyslu a dopady na životné prostredie, spojené s prepravou týchto výrobkov, sa však prehliadajú. Kúpou repasovaných zariadení, napríklad repasovaného iPhonu alebo počítača prispeje spotrebiteľ k šetreniu energetických zdrojov a paliva.
Zníženie emisií oxidu uhličitého
Spomalenie spomínaného technologického cyklu a zúženie toku energií bude v konečnom dôsledku viesť k zníženiu uhlíkovej stopy. Vedeli ste, že aj obyčajný smartfón vyprodukuje v priebehu svojej životnosti až 80 kilogramov týchto emisií? Nezisková organizácia Green Alliance prišla s tvrdením, že ak si ponecháte svoj mobilný telefón aspoň o rok dlhšie, ako ste pôvodne chceli, znížite emisie oxidu uhličitého o jednu tretinu.
Planéte môžete tiež pomôcť kúpou repasovaných počítačov a notebookov – majú rovnaké funkcie a výkonnostné parametre ako nové modely a uhlíková stopa tvorená pri procese ich kontroly (oprava, aktualizácia, testovanie) je omnoho menšia.
Kúpa repasovaných modelov má teda pozitívny vplyv na životné prostredie a signifikantným spôsobom podporuje myšlienku cirkulárneho “zeleného” hospodárstva.